Tohum

sarimsakKlasik bitki ıslahının yanında biyoteknolojik uygulamaların kullanılarak kaliteli ve verimli ürünlerin eldesi, tohumculuk sektörünün sürdürülebilir ve inovatif yönünü oluşturmaktadır.

Bu bağlamda TRD Biotek, çiftçinin ihtiyaç duyduğu virüsten arındırılmış, eşit boyda, tohumluk olarak kullanılabilecek, kısa sürede çimlenebilme özelliği gösteren kaliteli yeni nesil sarımsak tohumluğu üretimine yönelik AR-GE çalışmalarını Teknopark İstanbul bünyesi bulunan laboratuvarlarında yürütülmektedir.

Viral enfeksiyonlar, ülkemizde önemli verim kayıplarına yol açmaktadır. Yılda 100.000 ton sarımsak üretimi yapılmasına rağmen her yıl ortalama 7500 ton tohumluk ihityacımız bulunmaktadır. Viral enfeksiyonlar sebebiyle de çiftçi her yıl elinde tohumluk olarak sakladığı dişleri kaybetmekte ve bir sonraki yıl ekimini gerçekleştirememektedir. Dolayısıyla da emek uğraş bir iş olan sarımsak yetiştiriciliği gitgide azalmaktadır. Kastamonu Taşköprü yöresinde yetiştirilen ve coğarfi işaret alan Taşköprü sarımsağı, yetiştirildiği topraklar ve gen kaynağı sebebiyle dünya genelinde ekonomik öneme sahiptir. Her yıl binlerce ton sarımsak viral hastalık sebebiyle çürümekte ve milyarlarca dolar zarar edilmektedir. Buna karşı bitki doku kültürü teknikleri kullanılarak tohumluk sarımsak üretmek üzere 2016 yılında başta Taşköprü yöresi olmak üzere sarımsak üretim alanları için hastalıksız ve yüksek verimli yeni nesil sarımsak tohumu üretimine yönelik AR-GE çalışmaları gerçekleştirilmektedir.